Karafka kryształowa - Huta Szkła Zawiercie

O firmie

Historia

Wyroby szklane wytwarzano na ziemi zawierciańskiej o wiele wcześniej, zanim w 1884 roku firma "S. Reich i Spółka" przejęła istniejącą tu fabryczkę, tworząc nowoczesny zakład przemysłowy. Wyroby huty znane i cenione były już na przełomie wieków XIX i XX w Królestwie Polskim, a także poza jego granicami, zwłaszcza w Carskiej Rosji i Monarchii Habsburgów. Huta produkowała wtedy szkło oświetleniowe, wyroby szklane gospodarcze kolorowe, malowane a także szkło kryształowe. Wydany w 1925 roku trzeci z kolei katalog wyrobów szklarni prezentował niemal 499 gatunków szkła oświetleniowego, wytwarzanego w różnorakich formach i bogato zdobionego.

W roku 1929 w Poznaniu na Powszechnej Wystawie Targowej zawierciańskie szkła i kryształy uzyskały aż dwa wysokie wyróżnienia. Był to Wielki Złoty Medal oraz Dyplom Honorowy za nowe rodzaje szkła oświetleniowego do lamp gazowych i elektrycznych zdobionych stylowo motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Produkowano szkło bezbarwne oraz w kolorach: żółtym, szmaragdowym, brązowym, fioletowym. Zdobiono, szlifując je w różne desenie, malując ręcznie, deseniując w parafinie przy użyciu maszyn giloszerskich, a także trawiono desenie przenoszone za pomocą pantografów w kwasie fluorowodorowym.

W roku 1986 huta przestała wytwarzać szkło sodowe, rozpoczynając równocześnie produkcję kieliszków i szklanek kryształowych, formowanych automatycznie i zdobionych ręcznie. Są one dumą i wizytówką HSG "Zawiercie" SA. Opracowana przez plastyków huty p. Józefa Podlaska i p. Marię Kapa linia "Monica" stała się bestsellerem produkowanym przez hutę do dziś. Linia składająca się początkowo z ośmiu rodzajów kieliszków: do likieru, sherry, wina białego i czerwonego, szampana, dwóch pojemności kieliszków do koniaku, kieliszka do wody, oraz trzech pojemności szklanek: do whisky, koktajlowej i do soku - w ostatnich latach została poszerzona o kieliszek do wódki, szampana, piwa oraz nowe wersje szklanek.

Spełniając oczekiwania swoich klientów huta opracowała i wprowadziła do produkcji kolejne linie kieliszkowe: "Windsor", "Wilanów" i najnowszą linię "Oxford". Produkując na automatach kieliszki i szklanki, huta kontynuuje także piękną i wiekową tradycję produkcji wyrobów ręcznie formowanych - dmuchanych. Formowane ręcznie w drewnianych formach wyroby kryształowe, zachwycają swym pięknem, niepowtarzalnym kształtem i precyzją wykonania. Własna pracownia wzornictwa pozwala nam na projektowanie wyrobów kryształowych o różnych formach, wielkościach i szlifach.

Ofertę huty uzupełniają kryształy prasowane, których produkcję w najbliższej przyszłości zamierzamy znacznie poszerzyć. Z całej gamy produkowanych przez Hutę Szkła wyrobów kryształowych możecie Państwo skompletować dowolny zestaw, który udekoruje każdy stół spełniając funkcje użytkowe.

Wyroby "Zawiercia" obecne są dzisiaj na wszystkich kontynentach począwszy od Europy, poprzez Azję, obydwie Ameryki, Afrykę kończąc na dalekiej Australii. W roku 1998 huta przekształcona została w Spółką Akcyjną, która kontynuowała wspaniałe tradycje produkcji szkła i kryształów w Zawierciu. Po okresie upadłości, w 2009 roku huta została kupiona przez nowych inwestorów. Planowane inwestycje wprowadzające nowe technologie pozwolą hucie na dalszy rozwój i konkurencyjność oraz wprowadzą ją w 21 wiek z nowoczesną produkcją opartą na doświadczeniu i tradycji.

Zapraszamy do współpracy mając nadzieję że nasze wyroby spełnią Państwa oczekiwania.

 

 

Hale stalowe PW Pasek