Zestaw myśliwski - Huta Szkła Zawiercie 

o szkle


Nikt nie wie kiedy i gdzie wynaleziono szkło, istnieją jednak przypuszczenia, że wytwarzano je już 5000 lat temu. Pierwszymi surowcami jakie wykorzystywano do jego produkcji były podgrzany piasek oraz popiół. Materiał z nich otrzymany był matowy i brak mu było przejrzystości.

Poczałkowo wytwarzano jedynie przedmioty płaskie i pełne, a pierwsze karafki i butelki zawdzięczamy dopiero Egipcjanom. Szkło wytwarzano ręcznie, nadając mu pożądane kształty dzięki wydmuchiwaniu i ręcznym metodą formowania.

Mimo rozwoju cywilizacji w dziedzinie produkcji szkła kryształowego, tak naprawdę niewiele się zmieniło od czasów starożytnego Egiptu. Wciąż najbardziej cenione są wytwarzane ręcznie, unikalne kształty, niemożliwe do pozyskania w produkcji masowej. Ulepszono skład chemiczny, nadając kryształom niebywałą przejrzystość oraz piękne refleksy świetlne, odbicia światła przez zdobione ręcznymi szlifami powierzchnie. Stworzono szlachetne, klasyczne formy oraz niepowtarzalne szlifowane wzory. Sposób pracy hutników jednak wciąż jest ten sam, a piękno szklanych przedmiotów zawdzięczamy pracy ich rąk i sile ich płuc. Czyni to te wyroby szczególnie cennymi nie tylko ze względu na ich wspaniały wygląd i niepowtarzalny kształt ale przede wszystkim dzięki cząstce siebie jaka hutnik wkłada w każdy, pojedynczy przedmiot wychodzący spod jego pracowitych rąk.

Dział ten dedykowany jest osobom, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o szkle, jego rodzajach, historii, procesie jego produkcji, przemyśle szklanym w Europie oraz wpływie szkła na środowisko. Zawiera on ogólne informacje o szkle użytkowym i szkle ozdobnym oraz o szkle kryształowym łączącym w sobie obie te funkcje. Informacje pogrupowane są tematycznie w poszczególnych podrozdziałach. Życzymy miłej lektury.

 

Hale stalowe PW Pasek