Przemysł szklany w Europie

o szkle

Współczesny przemysł szklany w Europie

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Komisję Stałą Europejskiego Przemysłu Szklanego w Europie istnieje dziś ponad 1000 firm działających w tym przemyśle. Zatrudniają one ponad 215.000 pracowników. Pod względem wielkości fabryki szkła prezentują pełen przekrój od małych manufaktur aż po międzynarodowe firmy obecne w kilku krajach.

Europejski przemysł szklany jest bardzo zróżnicowany i obejmuje wiele typów produktów otrzymywanych dzięki stosowaniu odmiennych technologii wytwarzania. W Europie powstaje  szkło kontenerowe, szkło płaskie, ciągłe włókno szklane, optyczne włókno szklane oraz szkło specjalne, czyli: szkło do tworzenia monitorów i telewizorów, żarówki, szkło optyczne, szkło laboratoryjne i techniczne, borokrzemian oraz  używane w życiu codziennym: szkło ceramiczne,  szkło sodowe oraz szkło kryształowe.

W 2008 roku całkowita produkcja szkła w UE 27 była szacowana na około 36,4 miliona ton, czyniąc Europę największym producentem szkła na świecie. Wartość produkcji wyrażona w Euro to około 37 bilionów.

 

Hale stalowe PW Pasek