Szkło kryształowe - Huta Szkła Zawiercie

o szkle

szkło a ekologia

Ludzkość korzysta z wyrobów szklanych od tysięcy lat i nic nie wskazuje na to, że powstanie coś, co będzie je w stanie zastąpić. Dzieje się tak gdyż szkło posiada liczne zalety, które trudno jest odnaleźć w innych potencjalnych jego substytutach.

Szkło stanowi idealny materiał do przechowywania i pakowania produktów spożywczych, gdyż jest prawie obojętne chemicznie i nie wchodzi w reakcje z przechowywanymi w nim substancjami. Pakowane lub przechowywane w szklanych butelkach, słoiczkach, czy puszkach produkty zachowują niezmieniony smak, zapach oraz kolor.

Opakowania, pojemniki i flakony wykonane ze szkła ozdobnego (np. szkła kryształowego) są też dobrym sposobem przechowywania perfum, kosmetyków i leków. Jest ono bowiem odporne na działanie ich składników i wyprodukowane wyłącznie z naturalnych surowców.

Z biegiem czasu do produkcji opakowań i pojemników szklanych zużywa się coraz mniej surowców. W procesie wytapiania szkła stosuje się również stłuczkę szklaną, poddając tym samym szkło procesowi recyclingu. Czyni to szkło najbardziej ekologicznym z dostępnych dziś sposobów pakowania i przechowywania (może za wyjątkiem opakowań papierowych). Zużyte opakowania oraz pojemniki mogą zostać w stu procentach poddane ponownemu przetworzeniu.

Oczywiście surowcem odzyskiwalnym jest tylko szkło zbierane z zachowaniem odpowiednich dla szkła standardów, w czym pomocne są kontenery do selektywnej zbiórki odpadów. Stłuczka może zastąpić nawet 85 - 90 procent surowców naturalnych.

Recykling opakowań i przedmiotów szklanych rośnie w Polsce z roku na rok. Obecnie  ponad jedna czwarta butelek i pojemników wyprodukowanych w polskich hutach szkła trafiła do nich z powrotem w postaci stłuczki. Recykling pozwala oszczędzać energię, zmniejszyć objętość odpadów na składowiskach oraz emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Warto również wspomnieć o tym, że huty szkła są jednymi z nielicznych zakładów produkcyjnych, które praktycznie nie produkują odpadów produkcyjnych. Odrzucone podczas kontroli jakości wyroby stają się w postaci stłuczki szklanej surowcem wykorzystywanym w procesie produkcji nowego asortymentu.

 

Hale stalowe PW Pasek