Kryształowa Huta to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Huta szkła kryształowego, funkcjonująca w Zawierciu nieprzerwanie od 1884 r. jest częścią Samochodowego Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – którego poszczególne przystanki pozwalają zapoznać się z historią rozwoju przemysłowego regionu.

Zwiedzanie huty kryształu odbywa się podczas normalnej pracy zakładu, co pozwala na przyjrzenie się z bliska produkcji wyrobów kryształowych, poczynając od przygotowania surowców, poprzez proces pobierania płynnej masy szklanej z wanny szklarskiej i jej formowania – ręcznego oraz automatycznego, aż po proces zdobienia. Szczególną atrakcję stanowi możliwość obserwowania pracy hutników, dzięki którym z gorącej szklanej masy powstają przepiękne, kryształowe formy oraz procesu ręcznego zdobienia wyrobów kryształowych, który dodaje tym formom wspaniałego blasku.

Ostatnim etapem zwiedzania jest zapoznanie się z ekspozycją muzealną przedstawiającą wzornictwo z minionych lat oraz wizyta w sklepie firmowym, gdzie można zaopatrzyć się w gotowe produkty huty.

Obszary zwiedzania:

  • mieszanie i dozowanie surowców,
  • formowanie wyrobów,  
  • zdobienie, grawerowanie i pakowanie wyrobów,  
  • muzeum szklarstwa.

Czas zwiedzania: około 1,5 h

Zwiedzanie w grupach zorganizowanych maksymalnie do 15 osób.

Ze względów bezpieczeństwa udział w zwiedzaniu mogą brać osoby powyżej 8 roku życia.

Więcej na http://www.krysztalowahuta.pl