Kryształowa Huta to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Huta szkła kryształowego, funkcjonująca w Zawierciu nieprzerwanie od 1884 r. jest częścią Samochodowego Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – którego poszczególne przystanki pozwalają zapoznać się z historią rozwoju przemysłowego regionu.

Zwiedzanie huty kryształu odbywa się podczas normalnej pracy zakładu, co pozwala na przyjrzenie się z bliska produkcji wyrobów kryształowych, poczynając od przygotowania surowców, poprzez proces pobierania płynnej masy szklanej z wanny szklarskiej i jej formowania – ręcznego oraz automatycznego, aż po proces zdobienia. Szczególną atrakcję stanowi możliwość obserwowania pracy hutników, dzięki którym z gorącej szklanej masy powstają przepiękne, kryształowe formy oraz procesu ręcznego zdobienia wyrobów kryształowych, który dodaje tym formom wspaniałego blasku.

Ostatnim etapem zwiedzania jest zapoznanie się z ekspozycją muzealną przedstawiającą wzornictwo z minionych lat oraz wizyta w sklepie firmowym, gdzie można zaopatrzyć się w gotowe produkty huty.

Obszary zwiedzania:

  • mieszanie i dozowanie surowców,
  • formowanie wyrobów,  
  • zdobienie, grawerowanie i pakowanie wyrobów,  
  • muzeum szklarstwa.

Czas zwiedzania: około 1,5 h

Zwiedzanie w grupach zorganizowanych od 5 do 15 osób.

CENNIK

15 zł za osobę - bilet normalny (osoba pełnoletnia)

7,50 zł za osobę - bilet ulgowy (uczniowie, studenci, renciści, emeryci, os. niepełnosprawne)

40 zł za osobę - bilet normalny dla grup anglojęzycznych (tłumacz w cenie biletu)

ZWIEDZANIE: od poniedziałku do piątku w godz. od 800 do 1300

Obowiązkowa rezerwacja i kontakt pod numerem tel. : 48 32 67 216 41

 

Więcej na http://www.krysztalowahuta.pl